För post och småprylar i hallen

Det är mycket som ska samsas i hallen. Och allt passerar den. Vissa saker ska vara där tillfälligt i väntan på att bäras ut, andra ska in i lägenheten (posten är ett klassiskt exempel på detta).

Det finns gott om olika lösningar för nycklar, brev och diverse småsaker i hallen. Här kommer några exempel:

 I denna vägghylla få man plats  med både post, glasögon och mobiltelefoner.  Dessutom så har den utfällbara krokar.

vägghylla med krokar

Här är en annan variant – Magnetic Organizer. Även här får man plats med många olika saker. Det fiffiga med den är att den kan fästas med hjälp av magneter och kan därför exempelvis sättas på kylskåpet. Men nu pratar vi ju hall så.. ett plåtskåp exempelvis om man har ett sådant i hallen. Nyckelknippan kan man också hänga på den.

Magnetic organizer

En rolig variant av hallförvaring, där också både nycklar och post kan förvaras: en elefantformad förvaringslösning som ser ut så här. Nycklarna hänger på snabeln:) Finns även i björnform.

Hallförvaring - elefant

Som sagt, det var några förslag det..

/Paulina

PS. Om du vil ha ett litet hall-knep för hur du ska komma ihåg att ta med dig något hemifrån, klicka här.

2 Kommentarer
  1. Nickan says:

    Hej! Ska just ge mig på hallen (igen) och sökte därför på hall här på din blogg för lite inspiration. Såg den där supersmarta röda magnetiska fickan, men den finns såklart inte kvar… Har du sett nått liknande nånstans? Vår ytterdörr är nämligen magnetisk så man skulle kunna få upp mkt grejer där!

    Svara
    • Förvaringsdrottningen says:

      Hej Nickan! Roligt att du hittade till bloggen! Dessvärre vet jag inte var den går att hitta nu.. Men smart att tänka på att ha något magnetiskt om dörren klarar det. Lycka till i ditt sökande!

      Svara

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *