Hallen – månadens projekt
Idag är första dagen i april, vilket innebär ett nytt projekt! Och denna månad ska vi ta oss an hallen! Jag tycker att det är extra passande nu när våren förhoppningsvis äntligen är här (jag vet att det inte är så i hela landet:). Dagarna är bra mycket längre, det är varmare och snart kommer de ta bort gruset på gatorna. Och då är det dags att i alla fall ta bort de varmaste vinterkläderna och börja göra plats åt vårjackor, kappor och skor. Personligen ser jag fram emot att just packa ner vinterjackorna och de tunga vinterskorna. Bara att slippa se dessa plagg när man kommer in genom dörren är en motivationshöjare!
Så att byta från vinter till vår/sommar i hallen blir den främsta uppgiften denna månad. Förutom att det blir en fröjd för ögat så kommer det att effektivisera era morgonrutiner när ni slipper gräva mellan plagg ni inte längre använder. Det som ni lägger ner i lådor för förvaring tills nästa höst och vinter ska självfallet rengöras. Tvätta av skorna, jackorna, mössorna och vantarna innan ni packar ner dem. En steg-för-steg beskrivning över hur du anpassar hallen till vår och sommar hittar du här.
Efter att vi har gjort oss av med kläder som inte hör till säsongen så är det dags att organisera och skapa bra förvaring i hallen. Vissa av er kanske inte behöver göra detta, men många gör nog det. Livet löper ju på och vi behöver organisera om för att möta de nya behov vi har. I vårt fall exempelvis så behöver vi skapa plats åt Oskars saker i hallen. Hittills så är det endast hans barnvagn som har tagit plats där, men nu tillkommer fler plagg och snart även skor, även om de inte tar så mycket plats än så länge:)
Huvudreglerna här är att:
- Fundera igenom vad som verkligen behöver förvaras i hallen och flytta på det som inte behöver finnas där
- Skapa plats åt småsaker så att de inte skräpar runt och så att du lätt hittar dem
- Gruppera saker som hör ihop. Accessoarer såsom handskar, sjalar mm grupperas bäst efter användare. Märk upp korgar
- Bestäm så gott det går var ni hänger upp era jackor och ställer era skor. Hemma hos oss har vi var sin skohylla t ex.
- Har du bestämt dig var posten ska ligga? Om posten ska finnas i hallen, skapa skapa i så fall en förvaringsplats åt den
- Behöver du komplettera med korgar, behållare för småförvaring etc?
- Skapa en utkorg där allt som ska lämna hemmet kan läggas så att ni inte glömmer det på vägen ut
Checklista för detta hittar du här.

Foto: Ulf Huett. Från boken ”Organisera och förvara hemma – ett projekt i veckan”.
Ni kommer märka vilken skillnad det kommer att bli med en säsongs- och ändamålsanpassad hall! Stort lycka till med månadens projekt!
/Paulina
Har du något bra tips på hur man förvarar stövlar? Har alltför många par i hallen och de används under alla säsonger utom högsommaren. Att stå på golvet tar alltför stor plats och de är för höga för att stå på skohyllan.
Kram!
Malin
Hej Malin!
Stövlar kan man förvara på lite olika sätt men allt beror på hur din hall ser ut och vad du har för olika förvaringsmöjligheter.. IKEA har exempelvis skohyllor som man kan hänga upp på väggen, i vilka jag tror att du får plats med stövlar. Annars kan man faktiskt para ihop dem och hänga upp dem på hängare. Men som sagt – allt beror på hur det ser ut hemma hos dig.